Śledzenie przesyłek – co daje taka opcja?

Zdecydowana większość firm kurierskich pozwala w mniej, lub bardziej dokładny sposób śledzić trasę swoich przesyłek, tych krajowych, jak i zagranicznych. To bardzo wygodne rozwiązanie, zarówno dla odbiorców przesyłek, jak i dla osoby je nadającej. Co warto wiedzieć o tej usłudze?

Śledzenie przesyłki – na czym polega

Firmy pocztowe i kurierskie śledzą w swoich systemach drogę wszystkich tak zwanych przesyłek rejestrowanych. Dzisiejsze systemy komputerowe pozwalają im nie tylko sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się każda z przesyłek, ale też udostępnić te informacje innym osobom zainteresowanym: nadawcom i odbiorcom.

Śledzenie przesyłki możliwe jest zwykle na dedykowanej stronie firmy kurierskiej. Wystarczy posiadać numer przesyłki lub listu przewozowego. W zależności od firmy przewozowej strona z informacjami o śledzonej przesyłce poinformuje nas o tym, czy paczka jest przewożona, wydana do doręczenia oraz czy została dostarczona. Niektóre firmy informują też o tym, czy dana paczka odwiedziła po drodze jakieś terminale, czasem nawet podając nazwy miejscowości.

Coraz więcej firm pocztowych, jak i kurierskich, udostępnia swoim klientom specjalne aplikacje. Ułatwiają one nie tylko śledzenie, ale często także nadawanie przesyłek. W przypadku nadania przesyłki do automatu paczkowego aplikacje umożliwiają nawet otwarcie skrytki wprost ze smartfonu.

Dlaczego warto korzystać z opcji śledzenia przesyłek?

Śledzenie przesyłek to bardzo wygodna przesyłka zarówno dla nadawców, jak i dla odbiorców. Firmy kurierskie wręcz zachęcają do podawania odbiorcom numerów przesyłek. Doceniają to zwłaszcza internetowi sprzedawcy, którzy nie muszą już odbierać dziesiątek telefonów od zniecierpianych klientów, niepewnych tego, czy ich wyczekiwany zakup dotrze do nich na czas.

Jest to również wygoda dla klientów, którzy widzą czy przesyłka wyruszyła już do ich domu, czy nadal przemieszcza się pomiędzy terminalami firmy kurierskiej, czy może została już wydana do doręczenia i lada moment trafi w ich ręce. Dzięki temu mogą chociażby wyjść z domu bez obawy, że miną się z kurierem.